Edukacja domowa niejedno ma imię.

Autor: Kornelia Orwat
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2023-06-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788381449649
Ilość‡ stron: Ilość stron: 304

Edukacja domowa zatacza coraz szersze kręgi. Co za tym idzie, coraz więcej osób poszukuje na jej temat informacji. Najlepiej od rodziców, którzy edukację domową już poznali. Autorka od lat prowadzi bloga, w którym wyjaśnia, czym jest edukacja domowa. Książka natomiast to zbiór wywiadów z rodzicami, którzy ją praktykują. Z przeprowadzonych rozmów czytelnik uzyska odpowiedzi na kilkanaście najważniejszych pytań. Kornelia Orwat zapytała rodziców między innymi o: organizację czasu; jak radzą sobie z niechęcią dzieci do robienia tego, czego od nich się oczekuje; jak opiekunowie godzą własne różnorodne obowiązki i potrzeby dzieci w różnym wieku, a przy tym pamiętają o własnych potrzebach; co w edukacji domowej jest najtrudniejsze, a co najpiękniejsze; co się sprawdziło, a co nie; jaki styl edukacji wybrali; jak radzą sobie z wypaleniem zawodowym; czy wypracowali rodzinne rytuały; jak małżonkowie dzielą się obowiązkami; jak radzą sobie z krytyką i niezrozumieniem otoczenia oraz nauczaniem podstawy programowej; gdzie i jakiego szukają wsparcia; na jakie zajęcia chodzą ich dzieci; czy mają obawy związane z socjalizacją i jak ją zapewniają; co doradziliby innym rodzicom i oczywiście… jakie są owoce edukacji domowej.
Książkę serdecznie poleca ks. dr Krzysztof Mielnicki, autor i redaktor ogólnopolskich programów i podręczników do nauczania religii w szkole.

(…) Rodzice towarzyszący swoim dzieciom w rozwoju jako mistrzowie edukacji na własnym przykładzie pokazują, w jaki sposób można skutecznie organizować naukę i czym tak naprawdę powinna być indywidualizacja nauczania, nazywana przez nich personalizacją, niezależnością i elastycznością.
Lektura tej książki była dla mnie budującym spotkaniem z mentorami home based education – edukacji opartej na domu z jego bogactwem i różnorodnością znaczeń.

SklepCenaLink
Patroni medialni