O przedsięwzięciu

Już po raz dziewiąty wybierzemy „Najlepszą książkę na lato"!

 

Tradycja wyboru najlepszych książek na kolejne pory roku znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości czytelników. Logotypy konkursów organizowanych przez wortal literacki Granice.pl w ostatnich latach stały się już rozpoznawalne, eksponowane były zarówno w Internecie, w księgarniach, jak i podczas kolejnych targów książki. 

 

Kolejna odsłona popularnego cyklu 


W roku 2016 wybraliśmy „Najlepsze książki na wiosnę”, „Najlepsze książki na lato”, "Najlepsze książki na jesień" oraz "Najlepsze książki na zimę". Wspominały o nich największe polskie media – w tym choćby dziennik „Polska” czy radio RMF FM. Wyniki ogłaszaliśmy podczas najważniejszych targów branżowych - podczas Warszawskich Targów Książki czy podczas Targów Książki w Krakowie. W naszych konkursach wzięło udział kilkaset tytułów, co jest powodem do niemałej dumy. Swoje głosy na nagrodzone książki oddało ponad 200 tysięcy czytelników. W ten sposób w cyklu konkursów i plebiscytów organizowanych przez wortal literacki Granice.pl odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, w ten sposób mamy okazję śledzić i odpowiadać na ważne zjawiska rynkowe. Trudno się więc dziwić, że po ogromnym sukcesie cieszącego się tradycyjnie już sporym zainteresowaniem mediów konkursu „Najlepsza książka roku 2016”, w którym brało udział niemal sto tytułów, a w głosowaniu internautów oddano ponad 40 tysięcy głosów firma W&W przystąpiła do organizacji kolejnej inicjatywy – konkursu „Najlepsza książka na lato”, którego laureatów poznamy w czerwcu 2017 roku.

 

Strona internetowa konkursu: 

www.ksiazkanalato.pl


Jakie książki czytamy latem?


Wraz ze wzrostem temperatury coraz chętniej wybieramy się na długie spacery, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To jednak nie znaczy, że w okresie tym nie mamy szans, by znaleźć chwilę na dobrą lekturę! Jakie więc książki będzie się czytać latem podczas urlopów, nad morzem, w górach czy w pobliżu jezior? Jakie książki powędrują wraz z nami do egzotycznych krajów? Z pewnością pogodne i lekkie powieści obyczajowe, krzepiące i wywołujące uśmiech na twarzach. Latem naszą uwagę przyciągają także książki naprawdę wciągające – powieści sensacyjne i kryminały. Takie właśnie publikacje chcemy wyróżniać w naszym konkursie. Ale lato to także czas, gdy skupić się możemy przez chwilę na książkach nieco bardziej wymagających –  na poradnikach, książkach, które pomogą nam w codziennym życiu, które pokażą, jak zrozumieć własne dzieci, jak wychowywać je i wspierać w nauce. Latem wydaje się wiele książek ważnych, publikacji o wielkiej wartości literackiej – dzieł zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To właśnie te grupy kategorii obejmuje konkurs „Najlepsza książka na lato” 

 

Cel konkursu i kategorie:


Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w następujących kategoriach:

a) kryminał, sensacja, thriller,

b) powieści obyczajowe, romanse,

e) książki dla dzieci,

f) książki dla młodzieży,

g) książki dla rodziców,

h) science fiction, fantasy,

i) perły z lamusa - albumy, publikacje historyczne, biografie,

i) proza polska,

i) proza obca.

 

Jury konkursu, ocena:


Wyboru najlepszych książek dokona profesjonalne Jury, w którego skład wejdą specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury, krytycy literaccy i recenzenci oraz przedstawiciele serwisu Granice.pl.

Ocena zgłoszonych książek przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrane zostaną tytuły, które otrzymają nominację do nagrody. Drugi etap zakończy się wyłonieniem zwycięzców konkursu oraz tytułów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.

 

Głosowanie internautów


Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią najlepsze książki na lato. Wśród internautów biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną cenne zestawy nagród książkowych. Wyniki głosowania śledzić będzie można na żywo na stronie internetowej konkursu. Głosowanie rozpoczyna się 29 maja 2017.

Tytułom biorącym udział w konkursie przysługiwać będzie bardzo szeroka promocja

Konkurs skierowany jest do polskich wydawców i przyczyni się do promocji czytelnictwa w Polsce, jak również do promocji najlepszych na polskim rynku tytułów w wyżej wymienionych kategoriach.

 

Szczypta statystyk:

- ponad 40 tysięcy osób głosowało na "Najlepsze książki roku 2016"

- ponad 200 redakcji zamieściło informacje o konkursach

- ponad pół miliona unikalnych użytkowników zapoznało się z informacjami o przebiegu naszych konkursów.

Patroni medialni